British Team Named for Moscow 2013 IAAF World Championships

| |

Neil Black has named his first major championship squad since taking over the reigns at British Athletics from Peter Eriksson.

Linked are interviews from this weekend ‘s Sainsbury ‘s British Championships and the June ‘s Birmingham Diamond League and European Team Championships.

MEN:

100m: Harry Aikines Aryeetey (Rana Reider); Dwain Chambers (Reider); James Dasaolu (Steve Fudge);

200m: James Ellington (Reider); Adam Gemili (Michael Afilaka); Delano Williams (Neil Harrison);

400m: Nigel Levine (Linford Christie);

800m: Andrew Osagie (Craig Winrow) Michael Rimmer (Norman Poole);

1500m: Chris O’Hare (Steve Gulley);

5000m: Mo Farah (Alberto Salazar);

10,000m: Farah (Salazar);

110mH: William Sharman (Jerzy Maciukiewicz);

400mH: Dai Greene (Malcolm Arnold), Sebastian Rodger (Stephen King) Rhys Williams (Adrian Thomas);

3000mSC: James Wilkinson (Philip Townsend);

Long Jump: TBA*; Interview with Chris Tomlinson here and Greg Rutherford here.

High Jump: Robbie Grabarz (Fayyaz Ahmed);

Pole Vault: Steve Lewis (Dan Pfaff);

Discus Throw: Brett Morse (Andy Brittan);

Decathlon: Ashley Bryant (Ian Grant);

4x100m: Aikines Aryeetey (Reider); Chambers (Reider); Dasaolu (Fudge); Ellington (Reider); Gemili (Afilaka); Richard Kilty (Christie) Andrew Robertson (Daniel Cossins); Deji Tobais (Jonas Tawiah Dodoo);

4x400m: Michael Bingham (George Williams); Jamie Bowie (Piotr Haczek) Luke Lennon-Ford (Christie); Levine (Christie); Martyn Rooney (Reider); Conrad Williams (Christie); Delano Williams (Harrison)

* UKA Performance director Neil Black has opted to use Performance Director’s discretion to take a further period of time to decide on the athlete selection. This decision will be announced on the 30th July

WOMEN:

100m: Asha Philip (Christine Bowmaker);

200m: Anyika Onuora (Reider); Jodie Williams (Stanley Madiri);

400m: Christine Ohuruogu (Lloyd Cowan);

800m: Jessica Judd (Rob Denmark); Laura Muir (Andy Young); Marilyn Okoro (Johnny Gray);

1500m: Hannah England (Bud Baldaro); Laura Weightman (Steve Cram);

100mH: Tiffany Porter (Reider);

400mH: Meghan Beesley (Nick Dakin); Eilidh Child (Arnold); Perri Shakes-Drayton (Chris Zah);

3000mSC: Eilish McColgan (Liz McColgan);

Long Jump: Shara Proctor (Reider); Lorraine Ugen (Frank Attoh);

Hammer Throw: Sophie Hitchon (Tore Gustafsson);

Heptathlon: Jessica Ennis (Toni Minichiello); Katarina Johnson-Thompson (Mike Holmes);

Marathon (Selected in April) Sonia Samuels (Nick Samuels); Susan Partridge (Steve Jones)

4x100m: Philip (Bowmaker), Hayley Jones (Donald Moss), Annabelle Lewis (Roger Walters), Ashleigh Nelson (Afilaka), Bianca Williams (Cowan), Dina Asher-Smith (John Blackie); Williams (Madiri);  

4x400m: Margaret Adeoye (Christie), Child (Arnold); Shana Cox (George Williams), Kirsten McAslan (Trevor Painter), Kelly Massey (Stephen Ball), Christine Ohuruogu (Cowan), Victoria Ohuruogu (Cowan) Onuora (Reider); Shakes Drayton (Zah).

Do you agree with the selection? Who would you have selected and who do you think has been undeservedly missed off?

ARTICLE INFORMATION

Written by

First published on: 16 July, 2013 12:00 am

[bsa_pro_ad_space id=3]

RECENT COVERAGE